top of page

E-õpe

E-õppe nädal 1 - Diginoored

10.-21. mai

Kes on diginoored ja millised on nende vajadused?

Kui palju nad tegelikult internetis aega veedavad?

Kas nad on isolatsioonis?

Millised on nende motiivid sotsiaalmeedia kasutamisel?

Kuidas nad näevad oma tulevikku?

Milline on täiskasvanute roll nende digielus?

On öeldud, et praegused noored, nende motiivid ja väärtused, erinevad suuresi sellest, mis meil omal ajal olid. Ja isegi on väidetud, et me elame täiesti erinevates maailmades. Kuid kas see ikka on päris nii?

 

2012 aastal viidi läbi uuring, mille eesmärgiks oli mõista, mis on noorte vajadused tehnoloogiarikkas maailmas. Uuriti 16-24 aastaseid digitaalse põlvkonna „pärismaalasi“, neist 75% väitis, et nad ei suudaks elada ilma internetita. 45% väitis, et nad on kõige õnnelikumad, kui nad on internetis. Väitega „Pole mingit vajadust suhelda silmast-silma inimesega oma probleemidest, kui mul on ligipääs internetile“ olid nõus 32% vastajatest (Hulme 2012).   

 

Noorsootöötaja ülesandeks on noorte suunamine, juhendamine, õpetamine informaalses keskkonnas ja seda kõike eesmärgiga, et toetada noort inimest sellel hägusal teel, mis on lapsest täiskasvanuks saamise vahel. Murdeiga ja sellega kaasnevad kõhklused, hirmud ja ärevus, on ajenditeks nii paljudele otsustele, mis pikas perspektiivis elusid mõjutab. Noorsootöötaja saab olla sotsiaalse konteksti mõjutajaks, mistõttu ka kaudselt väärtuste kujundajaks.

See, kuidas noored suhtlevad on samuti omajagu muutunud. Palun vaata veebinari "Noortega suhtlemine nutiajastul", et saada rohkem aimu.

​

Esimese kodutöö eesmärgiks on parem arusaamine nendest noortest digimaailmas, kellega te igapäevaselt kokku puutute. Selle eesmärgi täitmiseks ootame, et viite läbi mini-uuringu ja esitlete oma tulemusi kasutades nutivahendeid ja -lahendusi. Selleks:

  1. Mõelge läbi mini-uurimuse eesmärgist tulenevalt küsimused, mida noortelt küsite. 5-10 valikvastusega, lühivastusega, järjestusse panemise küsimust.

  2. Küsitluse läbiviimiseks kasutage veebipõhist vahendit (Google Form või Typeform või mõni muu analoogne vahend).

  3. Küsitlus viige läbi noorte seas, kellega te igapäevaselt kokku puutute. Selleks, et küsitluse tulemusi analüüsida, on hea, kui valimi suurus oleks vähemalt 6 vastajat.

  4. Tulemused analüüsige uuringu eesmärgist tulenevalt.

  5. Tulemuste esitlemiseks kasutage Canva (või mõne muu analoogse) infograafika kujundamise vahendit.

  6. Tulemused esitatakse Padletisse hiljemalt 21.05.2018. Palun tutvu ka kaaslaste mini-uuringu tulemustega ning julgelt kommenteeri ja/või lisa like postitusele. 

 

Kodutööga seotud küsimused esita Slacki jutukanalis #iseseisvadtööd.

 

Uuringu viide: Hulme, M. (2012). Life Support: Young people’s needs in a digital age, a report for YouthNet at http://www. youthnet. org/wp-content/uploads/2011/05. Life-Support-Report. pdf accessed on, 30.

E-õppe nädal 2 - Digiturvalisus

22.-30. mai

Millised turvalisusega seotud probleemid tekivad tehnoloogiarikkas maailmas? Mida see tähendab kogu inimkonna jaoks, mida noorte inimeste jaoks ja mida meie isikliku elu jaoks? Millised on ratsionaalsed võimalused turvariskide maandamiseks digimaailmas? 

Digiturvalisuse all mõeldakse nii oma vara kaitsmist aga ka oma elu ja identiteedi kaitsmist.  Kahjuks ei ole enam uudisekünnist ületav teave see, et mõni noor on endalt elu võtnud, sest teda on internetis kiusatud. Internetipõhised grupid, mis õhutavad enesetapule, olid alles mõned kuud tagasi ka Eestis aktuaalne teema.

 

Ühe Suurbritannia uuringu tulemusena selgus, et 75% noortest valetavad oma sotsiaalmeedia lehele enda kohta. Samas veedavad noored peaaegu 30 tundi nädalas erinevates sotsiaalmeedia keskkondades. 24/7 ligipääs kogu maailma informatsioonile on tinginud selle, et noored on kerge sihtmärk ka kurjategijatele. Selle situatsiooni maalib veelgi mustemaks tõsiasi, et lapsevanemad ja õpetajad ei oma oskusi või soovi, et välja selgitada, mida noored internetis teevad.​

Selle nädala iseseisva töö eesmärgiks on võimaldada põhjalikum arusaamine mingi nutitehnoloogia kasutamisest ja selle potentsiaalsetest turvariskidest. Eesmärgi saavutamiseks:

  1. Leidke endale huvipakkuv suhtlemist võimaldav tehnoloogia/keskkond.

  2. Uurige valitud vahendit järgmistest küsimustest lähtuvalt:

    1. Mis on selle eesmärk?

    2. Kuidas toimub suhtlemine?

    3. Milliseid andmeid jagatakse?

    4. Millist suhtlust (sünkroonne, asünkroonne) võimaldatakse?

    5. Millised on potentsiaalsed turvariskid isiku andmetele, identiteedile?

    6. Kuidas turvariske ratsionaalselt maandada?

  3. Esitage tulemused. Tulemuste esitamine koosneb kahest osast:

    1. Esimene osa on vahendi esitlus. Selleks kasutage videot. Video pikkus on 1-2 minutit. Video palume laadida ülesse Youtube või Vimeo keskkonda. Video redigeerimiseks võib kasutada Kizoa (või analoogset) vahendit. Tulemused esitatakse Slacki jutukanalis #iseseisvadtööd 30.05.2018

    2. Teine osa esitlusest kantakse ette järgmisel kohtumisel (31.05.2018), siis annab iga osaleja ülevaate valitud vahendi turvalisusest ja kuidas maandada turvariske.

​

Kodutööga seotud küsimused esita Slacki jutukanalis #iseseisvadtööd.

bottom of page